Włodarz, vlodarius był pierwotnie nazwą urzędnika w rodzaju namiestnika książęcego w danem miejscu. W dokumencie z r. 1254 czytamy: „Janko vlodarius poznaniensis”.Później nazwa ta jak wiele innych spadała do godności coraz niższych, tak że w XVI wieku oznaczała już kmiecia wybranego przez dziedzica do dozorowania wszelkich robót rolniczych na folwarku. Knapski powiada, że włodarzem zowie się: „dozór folwarku mający: urzędnik, starosta, dwornik”. Właściwie „urzędnikiem” zwano dawniej dzisiejszego rządcę lub ekonoma, który zarządzał folwarkiem, zastępując dziedzica. Gostomski w dziełku swojem „Gospodarstwo” pisze za czasów Batorego: „Urzędnik nie ma więcej robót żadnego dnia rozkazować, niźli ma włodarzów, bo ich nie będzie kto dojźrząc (komu dojrzeć), chyba przy panie, aby to sługami opatrzyć mógł, wolnego czasu, kiedy słudzy potemu”. Włodarze spełniali zatem obowiązki dzisiejszych gumiennych i karbowych, a piszący to pamięta jeszcze, jak ojciec jego, zanim oczynszował włościan swoich w r. 1859, wybierał zawsze jednego z uboższych ale uczciwych i roztropnych włościan na „włodarza”, który latem dozorował w polu robotników a zimą młocki w stodole i innych robót na gumnach, nazywany stąd często „gumiennym”
Karbowy, gospodarz gumienny, zwany także w różnych okolicach karbownikiem, gumiennym lub włodarzem, który rejestr na karbach utrzymuje. Każdy karbowy miewał dawniej laskę czworokanciastą, aby na czterech jej bokach mógł karbić czyli zacinać karby. Laskę taką zwano „karbem” lub „karbą.” „Karbnikiem” (carbarius)nazywano urzędnika żupnego, a „karbarją” – żupę solną. Wyrazy te, jak twierdzi Karłowicz, pochodzą w średniowiecznej łacinie z języka polskiego.
Zygmunt Gloger, Encyklopedia Staropolska
KLICZKÓW MAŁY
Folwark Gęsiński:
Józef Lisiecki 1823
Jakub Gurbaczyński 1825
Bartłomiej Simielski 1833 (karbowy)
Chajew:
Tomasz Marcowski 1826
Filip Skrzypczyński 1853
Jan Feldorf 1856
Kliczków Wielki:
Bartłomiej Mielcarek 1833
Balcer Jaskulski 1838
Feliks Loga 1841
Ludwik Szałapski 1852
Jan Zdzieszek 1853
Ludwik Szałapski 1854, 1855, 1856
Grzegorz Michalak 1856
Antoni Włodarczyk 1859, 1860
Józef Jasiński 1863
Kliczków Mały:
Franciszek Tomczyk 1823
Tomasz Kozłowski 1831
Kacper Wymysłowski 1843
Ignacy Matuszewski 1867
Bukowiec:
Jakub Gurbaczyński 1829
Wojciesz Dzieszeński/Zdzioch/Zdzieszynski/Zdzieszek 1832, 1838, 1841, 1845, 1847, 1850, 1852
Bartłomiej Włodarczyk 1856, 1858
Ludwik Szałapski 1862
Ignacy Rydzewski 1863
Jakub Koszewski 1864
Gęsina:
Jan Nowak 1840
DĄBROWA WIELKA
Kuśnie:
Antoni Kuciakowski? 1811
Jakub Klonoski 1815
Michał Piekarski/Piekarek 1826, 1830, 1834, 1837
Jakub Rudnicki 1833
Tomasz Rudnicki 1833
Aleksy Karczmarek 1835
Antoni Pietruch 1849
Sebastian Kozłowski 1850
Ignacy Królikowski 1859
Dąbrowa Wielka:
Mikołaj Górski 1826
Walenty Orzechowski 1835
Jan Wojciechowski 1839, 1841, 1847
?Slosarczyk 1845(pojawia się żona)
Andrzej Palczewski 1854
Sokołów:
Jan Wojciechowski 1829
Maciej Krzymianowski 1833
Szymon Kruszyński 1836
Faustynów:
Jan Latosiński 1823
BURZENIN
Będków:
Jakub Jankoski 1819
Szymon Balcerzak 1825, 1827
Marceli Dębowski 1828
Burzenin:
Paweł Wupik? 1822
Mateusz Zaywoyski 1829
Strzałki:
Jan Krasnopolski 1818
Roch Kaczmarek 1820
Tyczyn:
Mikołaj Dzikoski 1816
Aleksy Watowski 1835
Ligota:
Wincenty Karbowiak 1816, 1817
Jan Kowalewski 1829
Józef Sobczak 1850
Majaczewice:
Idzi Skarzyński 1819
Andrzej Klimaszewski 1822, 1825
Józef Sierzchlak 1826
Nieczuj:
Mikołaj Wirowski 1829
Prażmów:
Paweł Wojcik 1826
Jan Latosiński 1827
Wielka Wieś:
Szymon Wasieleski 1816
Konstanty Lewandoski 1818
Jan Kowalski 1827
Witów:
Józef Włodarczyk 1829
Wola Będkowska:
Walenty Jasiewicz 1829
Strzałki:
Roch Kaczmarek 1821
MĘKA
Męcka Wola:
Balcer Domański 1814, 1818
Andrzej Krysiński 1830
Michał Maciejewski 1846, 1848
Błażej Koprowski 1849
Podłężyce:
Błażej Jędrzejewski 1810
Błażej Galusiewicz 1826
Kazimierz Nowakowski 1830, 1834
Wojciech Jasiewicz 1844
Antoni Kowalski 1847, 1850, 1852
Woźniki:
Tomasz Brzeski 1816
Józef Leszczyński 1820
Franciszek Mielcarek 1826
Idzi Pawlaczyk/Pawłowski 1829, 1831
Marcin Konarski 1830
Andrzej Szymala 1851
Piotr Szałapski 1852
Polków:
Wincenty Goździkiewicz 1813 (potem Stoczki)
Szymon Matecki/Mateski 1817
Andrzej Zieliński 1820
Męka:
Wojciech Madalenski 1827-1829 (1827, 1829)
ZŁOCZEW
Wieś Złoczewska:
Wincenty Musialski 1812-1821 (1812, 1821)
Piotr Marciniak 1821
Miklesz:
Urbań Świerczyński 1825
GRABNO
Górki:
Grzegorz Ruszkowski 1825(zap. w Widawie)
WOJKÓW
Brąszewice:
Szczepan Szlosarczyk 1841
Checwoda:
Wojciech Drygasiewicz 1843
Czempisz:
Mikołaj Skrzypczyński 1848
Dzikie:
Wojciech Woźniak 1854
Grzymaczew:
Jan Wyrębski 1837-1848 (1837, 1838, 1840, 1844, 1848)
Stanisław Gozdecki 1839
Michał Morajda/Marajdy 1840-1843 (1840, 1843)
Kacper Pęczek 1853
Józef Błaszczyk 1858
Antoni Pośpiech 1867
Jasionna:
Andrzej Miłgowski 1857
Jakub Sukurczyński 1869
Niedoń:
Aleksy Jadczak/Jajczak/Janczak 1850-1853 (1850, 1852, 1853)
Paweł Woźniakowski 1861
Piegonisko:
Piotr Piotrowski 1828
Łukasz Mikołajczyk 1838
Aleksy Zrostek 1845
Michał Werner 1852
Kacper Pęczek 1856
Filip Pietryniak 1858
Jakub Stryjas 1858
Rożenno:
Józef Wieczorowski 1823
Walenty Hoffman/Aufman 1827-1830 (1827, 1830)
Augustyn Francisak 1829
Filip Kaleciński 1833
Kacper Przyłęcki 1836-1838 (1836, 1838)
Ludwik Brzeziński 1843
Walenty Muszyński 1849
Rafał Młynczak 1850
Kacper Pęczek 1852
Marcin Piesyk 1857
Antoni Bimaszek? 1870
Stok:
Błażej Golkowski 1824
Jakub Pielarczyk/Pilarczyk 1829-1831
Tomasz Pasiak 1843
Franciszek Pietrzykowski 1846
Roch Olejniczak 1849
Tomasz Jabczyński 1860
Augustyn Gola 1861
Józef Wilkowski 1864
Włocin:
Jakub Balcerzak 1830
Walenty Doruchowski 1832
Michał Piekarski 1842
Michał Morcyda/Marajda 1846-1848 (1846, 1848)
Ludwik Szczepański 1849
Jan Wyrębski 1854-1862 (1854, 1857, 1858, 1862) (wcześniej Grzymaczew)
Marcin Kazimierczak 1860
Wrząca:
Jan Szymański 1828
Cyprian Pawłowski 1850
Wawrzyniec Rapulski 1859
Antoni Grobelczyk 1860
Józef Kamiński 1863
Franciszek Droszczyński 1870
BRZEŹNIO
Brzeźnio:
Mateusz Tomczyński/Tomczyk 1812, 1814
Karol Włodarczyk/Bugajski 1811, 1814, 1819
Walenty Gawłowski 1818
Walenty Gutowski 1825 (ten co wyżej?)
Jan Slęzak 1827, 1828, 1831, 1832, 1837
Tomasz Wilczek/Wilk 1828, 1830
Wawrzyniec Dobrzyński 1828, 1830, 1834, 1836, 1839, 1842
Stanisław Piątek 1836
Edward Chmieleski 1839
Filip Pośpiech 1843, 1846, 1850
Józef Klonowski 1850
Józef Ślęzak 1853, 1858
Józef Wojtyna 1854, 1857
Roch Wilk 1858
Antoni Gąsior 1859
Józef Lisiecki 1861
Stanisław Marciniak 1861
Tomasz Kępski 1861
Antoni Gąsior 1862
Franciszek Szczepański 1864
Jan Langner 1867
Ruszków:
Piotr Gierczarz 1813
Tomasz Spikowski 1820, 1821, 1824, 1825, 1828
Kazimierz Urbaniak 1831
Wojciech Krzemiński 1835
Paweł Soroborczyk 1847, 1854
Jan Koliński 1849
Jan Kosiński 1849
Walenty Mielcarek 1851
Antoni Nowak 1852
Barczew:
Jan Koch 1818
Piotr Soroborczyk 1820
Józef Wudarz 1821
Wojciech Skorupa 1837
Wincenty Wydmuch 1837
Wincenty Chmieliński 1838, 1839
Paweł Soroborczyk 1841
Franciszek Joszczak 1842, 1844
Antoni Pietrus 1844
Wojciech Walter 1846, 1849, 1852
Antoni Stanecki 1846
Wojciech Jurczyk 1853
Tomasz Jabczyński 1856
Dury:
Szymon Maras 1819
Lipno:
Adam Kałużyński 1820
Jan Berbel 1839
Tomasz Rewniak 1855
Lorek:
Mateusz Kazmierczak/Kazmierski 1820, 1822
Wawrzyniec Dobrzyński 1824, 1825
Nowa Wieś:
Sebastian Sobczak 1813
Jan Dobrzyński 1837
Michał Spotański 1842
Michał Lewandowski 1850
Sylwester Łakomiak 1852
Jakub Wojciechoski 1853
Józef Koźmiński 1856
Antoni Andrych 1858
Łukasz Czechowicz 1859, 1860
Franciszek Matuszewski 1864
Ostrów:
Jan Cieślak 1811
Szymon Rydzewski 1817
Jan Czyranoski 1821
Józef Szaydak 1827
Jan Szydłowski 1830
Mateusz Sobański 1831
Piotr Stefaniak 1838
Antoni Henrykoski 1840
Franciszek Sieraczewski 1843
Łukasz Szala 1846
Ludwik Danielewski 1849
Józef Klonoski 1851, 1854
Tomasz Rewniak/Drewniak 1852, 1857, 1860
Sylwester Łakomy 1858
Piotr Idziejski 1860
Piotr Szymański 1862
Pyszków:
Bartłomiej Królewiak/Królewiczak/Krolewicz 1818, 1820, 1828
Paweł Soroborczyk 1843
Domin Witasik 1845
Szymon Jarecki 1858
Jakub Manusz 1865
Dębołęka:
Józef Rydzowski 1809
Grzegorz Szczygielski 1827, 1829
Wojciech Krzemiński 1833
Wawrzyniec Kamas/Kamaszewic 1835, 1837
Michał Dominiak 1837
Kazimierz Toboła 1841
Mateusz Pawełczyk 1843, 1854
Wawrzyniec Bigos 1850
Mateusz Pawełczyk 1857
Mateusz Bocian 1859, 1861, 1863
Pustelnik:
Jan Dobrzyński 1827
Stanisław Macuga 1832, 1840, 1842, 1846
Rembów:
Sylwester Łakomiak 1849(Rembieszów folw.)
Walenty Mielcarek 1861
Sudajew:
Paweł Szewczyk 1864
Zapole:
Mateusz Tomczyk 1809
Wojciech Gajda 1827, 1829
Jan Berbel 1831
Tomasz Krawczyk 1858
Antoni Andrych 1861
Kazimierz Białczyk 1861
WIDAWA
Chrusty:
Tomasz Rudkowski 1811
Józef Brzustowski 1839
Wincenty Okoń 1846, 1850
Jan Libner 1854
Dąbrowa:
Jan Woźniak 1810
Grzegorz Choliński/Chorocholiński 1811, 1814
Stanisław Stępiń 1816, 1819
Bonawentura Blażeński 1824
Walenty Brocki 1826
Antoni Mielcarek/Mielczarek 1827, 1830
Sebastian Grabowski 1832
Franciszek Łakomski 1846
Pawer Redesz 1854
Tomasz Kośmider 1854, 1856, 1859
Kąty:
Jan Kmiecik 1810, 1812, 1815
Antoni Gurowski/Gara/Góra 1835, 1838, 1840, 1842
Kopiec:
Józef Pieczarski 1818
Kazimierz Klimczak 1830
Kacper Kowalczyk 1834
Bonawentura Błasiński?/Lasliński? 1820, 1822
Józef Ferner 1820
Marcin Włądys 1822
Tomasz Wandachowicz 1823
Jan Pawlak 1842
Andrzej Grzejdziak 1845
Kurówek (do Ochel):
Antoni Przybylski 1855
Feliks Rębek 1857
Ochle:
Mikołaj Idzikowski 1809-1811 (1809, 1811)
Benedykt Grzesiński 1851
Wawrzyniec Kopka 1851
Podgórze:
Józef Będzienski 1834
Ignacy Tomalewski 1845
Antoni Trojanowski 1857
Rogóźno:
Józef Rybaczyk 1810
Andrzej Ciechanowski 1813
Jan Grunciński? 1820
Kazimierz Klimczyński 1827
Kacper Kowalczyk 1833
Jan Szymański 1859
Franciszek Szafrański 1850
Wólka:
Marcin Kurowski 1812
Antoni Waraczyński 1819
Stanisław Micharek 1838
Jakub Pająk 1840
Ignacy Bralek 1844
Ignacy Tomalewski 1846
Dominik Urbański 1856
Zawady:
Maciej Gocałek 1809, 1815
Walenty Brocki 1819
Józef Kamiński 1829
Michał Tkaczyk 1839
Wincenty Okoń 1844
Stanisław Klarzyński 1854, 1856
Świerczów:
Grzegorz Ruszkoski 1819
Stanisław Murzyński 1830
Walenty Jasiewicz/Wosiewicz 1835, 1837
Franciszek Ścigalski 1851
Grabówie:
Tomasz Szperka 1811
Mikołaj Idzikoski 1820
Franciszek Owczarek 1835
Franciszek Rachalski 1841
Zborów:
Ignacy Królikowski 1849
CHOJNE
Wiechutki:
Jan Piskorski 1814 (4ty rok), 1815 (4ty rok)
Józef Sikorski 1821 (w dobrach Chojne 2gi rok)
Tomasz Bąk 1862
Stoczki:
Jan Piskorski 1809 (1szy rok), 1811 (2gi rok), 1812 (2gi rok)
Wincenty Goździkiewicz 1816 (1szy rok), 1819 (4ty rok), 1822 (6ty rok)
Mikołaj Barański 1824 (1szy rok), 1827
Bobrowniki:
Józef Krystkowicz 1838, 1840
Wincenty Rzepczyński 1842
Bogumił Bogus 1851, 1854
Franciszek Gurski 1862, 1865
Chałupki:
Józef Jastrzębski 1854
Chojne:
Walenty Jasiewicz 1839, 1842, 1844
Michał Ławniczak 1850
Szymon Nowicki 1854
Wincenty Rzepczyński 1862
Tomasz Bąk 1863
KORCZEW
Wojsławice:
Jan Skorupka 1812
Jan Piskorski 1819
KAMIONACZ
Grądy:
Sylwester Łakomiak 1837
Bogumił Barczyński 1840
Marcin Urbaniak 1849
Kamionacz:
Jan Jeziorski 1822, 1832
Tomasz Augustyniak 1862, 1865, 1867
Kolasa:
Kazimierz Żerkowski 1824
Nubella:
Walenty Nowak 1866
Sucha:
Wojciech Świętek 1810
Walenty Kościelski 1838
Kazimierz Klimczak 1842, 1844, 1847
Wojciech Pawelec 1848
Marcin Tatara 1849
Marceli Urbaniak 1853
Ciepłuch 1854
Wojciech Puchalski 1855
Filip Pośpiech 1856, 1860
Włyń:
Karol Pietrzak 1825
Wawrzyniec Michalski 1834
Marceli Urbaniak 1842, 1845
Szczepan Mechulski 1864
ROSSOSZYCA
Rossoszyca:
Jan Cieślaczyk 1822, 1824, 1827, 1832
ZDUŃSKA WOLA
Zduńska Wola:
Kazimierz Sadowski 1808
Marcin Michalski 1819
GODYNICE
Starce:
Antoni Cielasiński 1836
SIERADZ
Bogumiłów:
Wincenty Zieliński 1843
Jan Lisiak 1843
Idzi Domagała 1844
Dąbrówka:
Wincenty Zakrzewski 1842, 1846
Jan Kozłowski 1847
Paweł Kołat 1848
Józef Jarząb 1849
Filip Piekarski/Piskorski 1855, 1858, 1862
Jeziory:
Szymon Knop 1842
Wincenty Szczesny 1844
Sylwester Niesobski 1846
Grzegorz Łukomski 1855
Szymon Wencel 1859
Józef Klonowski 1863
Kłocko:
Stanisław Cieślak 1841
Mantyki:
Tomasz Sokołowski 1838
Ludwik Niespodziański 1841
Ignacy Siądała/Szandalski/Siądalski 1854, 1857, 1861
Rakowice:
Tomasz Sokołowski 1845, 1848
Jan Trajanowski 1856
Wiechucice:
Antoni Nowak 1855
Wiechutki:
Antoni Nowak 1858
Wójtostwo:
Andrzej Rośkiewicz 1842
Zalesie:
Bogumił Barczyński 1842
Józef Jarzak 1846
Jakub Jagieła 1848
Józef Boroski 1862
STROŃSKO
Piaski:
Józef Piaskowski 1825
Rembieszów:
Józef Woźniczka 1825
CHARŁUPIA WIELKA
Charłupia Wielka:
Wojciech Sasiak 1808, 1810
Jan Budzeński 1815
Jan Trocpiński? 1816
Andrzej Zielęski 1819
Wawrzyniec Musiał 1820
Feliks Bardnicki 1821
Felicjan Budziński 1822
Łukasz Zakrzeski 1839, 1841
Józef Jarząbek 1844
Sylwester Niesobski 1845
Bogumił Paccak 1848
Franciszek Grobelny 1852
Paweł Gliwny 1858
Józef Kulesza 1866
Drzązny:
Maciej Gomoliński 1810
Franciszek Antczak 1827
Gęsówka:
Grzegorz Łykomski 1850
Izabela:
Kacper Kostulski 1843
Piotr Bobroski 1850
Józefów:
Józef Palusiński 1854
Szymon Nowicki 1856
Józef Gołemboski 1864, 1865
Wojciech Zmalski? 1865
Wojciech Zimny 1866
Rowy:
Andrzej Zielniski? 1816
Jan Kuczycki 1823
Józef Kwaśniewski 1828, 1829
Szymon Tworek 1829
Idzi Sajdak 1831
Józef Kwasniewski 1832
Tworkowizna:
Franciszek Wiśniewski 1834
Łukasz Kukulski 1852
Kajetan Janicki 1856, 1861
Ignacy Zurkiewicz 1862
Wojciech Puchalski 1863
Antoni Włodarczyk 1864
Wygoda:
Kazimierz Toboła 1849
Kajetan Janicki 1850, 1852
Józef Urbański 1850
Franciszek Grobelny 1854
Agnieszka Kowalska 1863
Starce:
Kacper Tarnowicz 1827 karbowy Starce
Janiszewice:
Kacper Domański 1835 włodarz Janiszewice
Korczew:
Szymon Owczarek 1838 włodarz Korczew
Szymon Owczarz 1840 włodarz Korczew
Antoni Niwiński 1841 włodarz Korczew
Reduchów:
Michał Mielczarek 1836 włodarz Reduchów
Michał Mielczarek 1838 włodarz Reduchów
Michał Mielczarek 1840 włodarz Reduchów
Rębieskie:
Tomasz Włodarczyk 1839 włodarz Rębieskie
Tomasz Włodarczyk 1841 włodarz Rębieskie
Stradzew:
Tomasz Grudziński 1836 włodarz Stradzew
Franciszek Przesmycki 1841 włodarz Stradzew
Tymienice:
Sebastian Labos 1840 włodarz Tymienice
Wojsławice:
Jan Skorupa 1810 włodarz Wojsławice
Maciej Jędrzejewski 1837 włodarz Wojsławice
Maciej Jędrzejewski 1841 włodarz Wojsławice
Męcka Wola:
Antoni Domański 1855 włodarz Męcka Wola
Tadeusz Srajek 1860 włodarz Męcka Wola
Mateusz Gorecki 1860 włodarz Męcka Wola
Mateusz Gorecki 1863 włodarz Męcka Wola
Antoni Ciepłoch 1865 włodarz dworski Męcka Wola
Tomasz Łaniucha 1867 włodarz Męcka Wola
Podłężyce:
Wojciech Andrzejewski 1854 włodarz Podłężyce
Maciej Janicki 1854 włodarz Podłężyce
Chryzostom Augustyniak 1859 włodarz Podłężyce
Józef Skweres 1863 włodarz Podłężyce
Józef Skweres 1866 włodarz Podłężyce
Woźniki:
Jakub Siądała 1855 włodarz Woźniki
Paweł Szczepański 1856 włodarz Woźniki
Jakub Siądała 1857 włodarz Woźniki
Jakub Siądała 1860 włodarz Woźniki
Boczki:
Józef Kuźnicki 1835 włodarz Boczki
Józef Kolasiński 1841 włodarz Boczki
Fryderyk Michalski 1849 włodarz Boczki
Wawrzyniec Olczyk 1857 włodarz Boczki
Rossoszyca:
Maciej Gajewski 1840 włodarz Rossoszyca
Jan Wojciechowski 1842 włodarz Rossoszyca
Jan Posieła? 1843 włodarz Rossoszyca
Rafał Chęciński 1843 włodarz Rossoszyca
Jan Wojciechowski 1844 włodarz Rossoszyca
Antoni Raj 1846 włodarz Rossoszyca
Walenty Palka 1847 włodarz Rossoszyca
Błażej Andraszczyk 1848 włodarz Rossoszyca
Walenty Polka 1850 włodarz Rossoszyca
Antoni Michałowicz 1853 włodarz Rossoszyca
Tytus Filipczak 1853 włodarz Rossoszyca
Jakub Włodarczyk 1855 włodarz Rossoszyca
Jakub Włodarczyk 1857 włodarz Rossoszyca
Bogumiłów:
Błażej Gułajewski 1835 karbowy Bogumiłów
Józef Borowski 1864 włodarz Bogumiłów
Dąbrówka:
Filip Piekarski 1865 karbowy Dąbrówka
Kłocko:
Franciszek Klimczyk 1835 włodarz Kłocko
Mantyki:
Tomasz Sokołowski 1834 włodarz Mantyki
Tomasz Sokołowski 1836 włodarz Mantyki
Monice:
Wojciech Pruchalski 1866 włodarz Monice
Rakowice:
Hieronim Bielnik 1864 włodarz Rakowice
Rębieszów:
Wojciech Tycza 1809 w obowiązkach włodarza Rębieszów
Brudzew:
Marcin Rubiś? 1861 włodarz Brudzew
Walenty Nowak 1861 włodarz Brudze
Łubna Jarosłaj:
Maciej Barański 1861 włodarz Jarosłaj Łubna
Chrusty:
Antoni Szewczyk 1853 karbowy Chrusty
Zborów:
Jan Libner 1852 włodarz dworski Zborów